Rady a tipy

privaraNa náš web sme zaradili časť "Rady a tipy", aby sme tak pomohli každému, kto stojí pred kúpou, alebo realizáciou podlahovej krytiny. Je samozrejmé, že tu najviac píšeme o drevených podlahách, pretože sa venujeme hlavne im.

Chcem pomáhať aj živnostníkom, projektantom a hlavne koncovým klientom, ktorý sú hlavný užívatelia. A tu je to myslené doslova, pretože si podlahu môžete užívať, alebo Vám to môže byť úplne jedno. Ruku na srdce, pokiaľ by Vám to bolo jedno, tak tu práve teraz nie ste.

Takže vitajte a prajem poučné čítanie.

Ondrej Prívara

Drevená podlaha potrebuje starostlivosť aby vyzerala dobre.

Prečo a ako?

Údržba a starostlivosť zabezpečuje hlavne ochranu povrchovej úpravy, krásu a čistotu drevenej podlahy.

Taká dubová podlaha prežije každého z nás, aj keby sme ju neumývali. Nevyzerala by síce pekne, bola by fľakatá, zamazaná, poškriabaná, niekde po pár rokoch zošúchaná laková či olejová vrstva, ale držala by. Pokiaľ by nebola vo vlhkom prostredí, tak prežije takmer všetko.

Ale toto je len pre zaujímavosť. Kto by dnes chcel takú podlahu? Hovorme o čistote, kráse a o tom, ako udržať drevenú podlahu čo najdlhšie v takom stave, aký sa nám páči. Aj 100 ročná podlaha môže vyzerať pri dobrej starostlivosti veľmi dobre, ba až magicky.

Koncom roku 2014, sme vo firme zaviedli technické postupy, ktoré nám zabezpečujú dodržanie vysokej kvality bez rizika vzniknutého problému.

Je to v podstate presný postup krokov, ktoré musí každý montážnik dodržať tak, aby konečný výsledok bol v potrebnej kvalite.

Dnes máme spracovaných viac ako 18 rôznych spôsobov montáže podlahy. Všetko závisí od toho, aký typ podlahy u klienta realizujeme. Je totiž iné robiť na cementový alebo anhydridový poter a takisto je to úplne iné, pokiaľ robíme podlahu na drevený rošt. Takisto je iný postup pri podlahe v kúpeľni a niečo iné,

pokiaľ je poter mäkký a drolivý až tak, že doň vyšúchame dieru topánkou.

Vzhľadom na to, že dávame záruku na montáž v niektorých prípadoch až 5 rokov, tak naša príprava musí byť

Na Slovensku dnes pomaly miznú smrekové lesy. Neviem či je to niekoho účel, alebo skutočná zmena klímy a tým pádom nevhodnosti tohto stromu pre Slovensko. Toto hodnotiť nebudem. Smrek ako taký, bol dlhodobo pre Slovensko dôležitá surovina. V 18. a až začiatkom 20. storočia to bola hlavná stavebná surovina. Jeho hlavnou výhodou bol relatívne rýchly rast. Už po 60 rokoch dosahoval výšku 30 - 40 m. Hlavne Orava, Liptov a Kysuce mali túto drevinu dlhodobo najpoužívanejšiu. Do dnes stoja 150 - 200 ročné drevenice v relatívne slušnom stave.

Dobre, ale toto len tak na úvod. Iné chcem povedať.

Už som v dvoch článkoch niečo o rovine a príprave napísal, ale je to všetko?

Čo je najdôležitejšie vedieť?

V prvom rade, podlahu robíme s dĺžkou životnosti domu. Ale áno, je to tak! Podlaha je súčasť domu, je to dom samotný a v interiéri najviac namáhaný. Keď investor uvažuje dostatočne dopredu, tak aj okná si vyberie tak, aby mu už nerobili starosti najbližších 20 - 30 rokov. Alebo viac?

Už som viac krát dostal túto otázku. Prečo nerobíme laminátové podlahy?

Z dlhodobého hľadiska som už dávno vedel, že to budú práve drevené podlahy. Samozrejme urobíme aj laminátové, alebo vinylové, ale drevené majú jednoducho svoju čarovnú históriu, vysokú úžitkovú hodnotu, sú ekologické, veľmi estetické, tak trochu bláznivé, úplne individuálne a hlavne preto, že majú svoju "istú" budúcnosť. Samozrejme je tu veľa materiálov ktoré budú prichádzať ako top novinky, odolné voči vode, poškriabaniu, chemikáliám a pod.. Najskôr to boli laminátové, teraz vinylové podlahy a prichádzajú ďalšie, stále vylepšované, kvalitnejšie a odolnejšie novinky.

4. marca 2015

Oba spôsoby sú správne, ale je potrebné vedieť kedy a prečo.

Keď hovoríme o spôsobe montáže podlahy, tak potrebujete vedieť niekoľko základných údajov.

Na prvý pohľad nie je vidno, či je podlaha nalepená alebo len položená na plávajúci spôsob. Prvé kroky však prezradia (podľa hlučnosti), ako sa podlaha namontovala. Ja som zástancom celoplošného lepenia, prípadne klincovania, ale nie je to vždy možné, alebo potrebné.

3. februára 2015

vadí!

Pri stavbe vášho bývania nikomu nič neodpustite, obzvlášť keď sa pripravuje základ na dom, alebo pod podlahy.
Ak Vás čaká rekonštrukcia, alebo príprava podkladu pod podlahy, tak si dajte veľký pozor na rovinu. Rovina totiž priamo ovplyvňuje životnosť podlahy. Dnes máme pomôcky, s ktorými ďaleko ľahšie dosiahneme takmer ideálnu rovinu, ako pred 20 timi rokmi. Je zaujímavé, že pred 100 – 200 rokmi, už remeselníci toto vedeli urobiť a dokázali vyrovnať podklad tak, že položená gulička v strede miestnosti ostala stáť. A nepotrebovali ani laser.

19. marca 2014

Je dobré vedieť, že nie každá drevina je na terasu vhodná. Pravdou je, že sa dá použiť takmer akákoľvek, ale musíte rátať s veľmi výrazným rozdielom životnosti.

Životnosť dreva ovplyvňuje niekoľko faktorov a tak sa pozrime na tie 3 najdôležitejšie.

26. februára 2014

Určite ste sa s tým stretli. Drevo na podlahe je jedna vec, ale drevo v kúpeľni? Prečo? Aké sú myšlienky, keď vychádzame z vane alebo sprchovacieho kúta? Pokiaľ nemáme pripravenú protišmykovú podložku a vyhriatu podlahu vykurovaním, tak sa hlavou rútia myšlienky klzkej a studenej podlahy. Aký pocit by bol ten správny?