img privaraPoradí Vám: Ondrej Prívara

+421 910 584 407 opwood@opwood.sk

Smrekova podlaha kartac jantar olejNa Slovensku dnes pomaly miznú smrekové lesy. Neviem či je to niekoho účel, alebo skutočná zmena klímy a tým pádom nevhodnosti tohto stromu pre Slovensko.

Toto hodnotiť nebudem. Smrek ako taký, bol dlhodobo pre Slovensko dôležitá surovina. V 18. a až začiatkom 20. storočia to bola hlavná stavebná surovina. Jeho hlavnou výhodou bol relatívne rýchly rast. Už po 60 rokoch dosahoval výšku 30 - 40 m. Hlavne Orava, Liptov a Kysuce mali túto drevinu dlhodobo najpoužívanejšiu. Do dnes stoja 150 - 200 ročné drevenice v relatívne slušnom stave.

Dobre, ale toto len tak na úvod. Iné chcem povedať.

Smrek, ako viete, bol často používaný aj ako drevená podlaha. Patril aj patrí medzi tie najlacnejšie. Základné ceny smrekovej podlahy bez povrchovej úpravy sa pohybujú od 15,- EUR/m2 a ruku na to, že sú úžasnejšie ako laminátové podlahy.

Prečo sa ale vytratili z trhu a ostali zväčša tradíciou len pre víkendové chaty?

Nuž smrek je síce lacný, ale má 2 nevýhody. Prvou je tvrdosť a druhou je, že sa nedá použiť na podlahové kúrenie.

Toto dnes už neplatí! Ako je to možné?

Príroda nám na to dala odpoveď sama. Pár šikovných ľudí si všimlo, že staršie drevo, ktoré bolo dodatočne vybrúsené, bolo voči oderu a poškodeniu odolnejšie ako nové čerstvé dosky. Zistili, že na starých doskách bola vyšúchaná mäkká časť (tzv. jarné drevo) a hlavný kontakt s podrážkou topánky, nohou stoličky, stola či nábytku bol len s tvrdšou časťou smreku, čiže s letným prírastkom. Ten je omnoho tvrdší a pevnejší.

smreksmrekova drevena podlaha kartac jantar

To vnuklo myšlienku, vytvoriť tento efekt hlbokým kartáčovaním. Tiež tomu hovoria, daj drevo do stroja času. Odstránením mäkkého dreva, brúsením a olejovaním, sa dnes dosahuje výsledok, odolnej, esteticky nádhernej a odolnej drevenej podlahy. Takéto drevené podlahy, s touto špecifickou povrchovou úpravou, presahujú životnosť 50 rokov.

Smrekova podlaha kartac opalena sivy olejSmrekova podlaha kartac jantar olej

drevena smrekova podlaha

Takže smreková podlaha je úplne charakteristická drevina pre Slovensko. Spája výhody cenovej dostupnosti, vysokej životnosti, veľkej variabilite povrchovej úpravy a tým pádom značnej individuality.

No a ako je to s tým podlahovým vykurovaním? Už Väčšina z vás vie, že na podlahové kúrenie sa používajú hlavne viacvrstvové podlahy. No a tým že niektorý výrobcovia dali do svojho portfólia aj smrek, alebo smrekovec, tak máme možnosť použiť túto podlahu aj na podlahové vykurovanie. Tu je však cena porovnateľná s dubovými viacvrstvovými podlahami.

Kto chce ostať verný prírodným materiálom a chce sa dostať do cenovej kategórie luxusu pod 40,- EUR, tak je toto možná voľba. Veď keď sa začnete okolo seba pozerať, tak nájdete tieto podlahy hlavne v horských chatách a reštauráciách. Všimnite si, že napriek obrovskému zaťaženiu, dokáže byť táto drevená podlaha aj v tak tvrdých podmienkach, vo veľmi dobrej kondícii.