img privaraPoradí Vám: Ondrej Prívara

+421 910 584 407 opwood@opwood.sk

kater grayoil 2 originalUž som viac krát dostal túto otázku. Prečo nerobíme laminátové podlahy?

Z dlhodobého hľadiska som už dávno vedel, že to budú práve drevené podlahy. Samozrejme urobíme aj laminátové, alebo vinylové, ale drevené majú jednoducho svoju čarovnú históriu, vysokú úžitkovú hodnotu, sú ekologické, veľmi estetické, tak trochu bláznivé, úplne individuálne a hlavne preto, že majú svoju "istú" budúcnosť. Samozrejme je tu veľa materiálov ktoré budú prichádzať ako top novinky, odolné voči vode, poškriabaniu, chemikáliám a pod.. Najskôr to boli laminátové, teraz vinylové podlahy a prichádzajú ďalšie, stále vylepšované, kvalitnejšie a odolnejšie novinky.

Praktičnosť je takmer neobmedzená a to je veľkým lákadlom pri realizácii nových domov, alebo výmen statých podláh za nové. Veľkú obľubu majú aj medzi architektmi. Tomu odolať je veľmi zložité

Samé veľké výhody nových materiálov a my sme tu ako "veteráni". Zdalo by sa to na prvý pohľad zastaralé a mimo trendu.

Dnes som s rodinou navštívil môjho dobrého známeho, ktorý vlastní chatovú oblasť na Kysuciach. Postupne tam buduje zrub za zrubom a za pár rokov sa mu rozrástla kapacita z 15 tich na 90 miest. Previedol nás. Z každej chaty sme boli nadšený. V každej chate sme si chceli zložiť kufre a ostať tam pár dní. Čo chata, to nadšenie. Veľmi, veľmi, veľmi príjemné. Všetky domy (môžem to tak nazvať) mali spoločný menovateľ. Drevo, kameň a opäť drevo. Všetko prírodné materiály. Doslova nás to naplnilo energiou. Opäť som sa ustil, že ideme správnou cestou. Ľudia milujú prirodzenosť a radi sa k nej vracajú.

Dnes je pravda o drevených podlahách trochu iná. Trend sa postupne vracia a sám vidím, že si ju žiada stále viac a viac klientov. Najčastejšie sú dnes žiadané kartáčované drevené podlahy. Majú výhodu v tom, že sú odolnejšie voči zničeniu. Takou staro novou novinku sú katrované podlahy. Niektorý výrobcovia sa im venujú a vidia zvýšený záujem ako po minulé roky. Katrovaná podlaha ukazuje štruktúru dreva, ako by bola rezaná a nehobľovaná.

Pokiaľ sa takáto podlaha poškriabe, tak sa to na nej stratí asi tak, ako prach na capuchino metalíze auta. Je to malý tip na vysokú úžitkovosť.

Vyššie som písal o tzv. bláznivosti podlahy. Drevená podlaha, keď hovoríme o celomasívnej, tak je tak trochu neskrotná. Neskrotnosť je priamo úmerná vlhkosti v dome. O tom som už písal článok pod názvom Tip. č. 4. Táto neskrotnosť spôsobuje, prečo sa tak veľa firiem bojí robiť drevené podlahy a takisto to, prečo ich robíme práve my. Vedieť čo sa môže a čo nie, je priamoúmerné "odvahe" či "strachu" z drevených podláh. Na môj veru, v podstate nič také ako odvaha či strach neexistuje. Je tu len to či máte alebo nemáte dostatok informácii, ktoré vám umožnia drevenú podlahu mať alebo nemať, či už v interiéri alebo exteriéri.

Pokiaľ ste už uvažovali nad drevenou podlahou, ale niekto Vás odhováral, tak sa radšej informujte u odborníkoch a budete mať istotu o možnosti realizácie.

Tak hurá k praktičnosti, dlhej životnosti a prirodzenosti. Veď povezdme si na rovinu, koľko prirodzenosti je v PVC?