4. marca 2015

Oba spôsoby sú správne, ale je potrebné vedieť kedy a prečo.

Keď hovoríme o spôsobe montáže podlahy, tak potrebujete vedieť niekoľko základných údajov.

Na prvý pohľad nie je vidno, či je podlaha nalepená alebo len položená na plávajúci spôsob. Prvé kroky však prezradia podľa hlučnosti, ako sa podlaha namontovala. Ja som zástancom celoplošného lepenia, ale nie je to vždy možné, alebo potrebné.

 
Prvým a hlavným predpokladom namontovania akejkoľvek podlahy, je rovina. Toto už dnes väčšina stavebníkov vie a v nových domoch či bytoch, si na to dávajú pozor. Takže vďaka Bohu. Existuje však veľké množstvo starších domov či bytov, kde je rovina podkladu hudbou neznámou a klienti žijú v predstave, že vyrovnávanie nie je nutné.
rovinatost podlahy
Musím však túto predstavu vyviesť z omylu. Montovať podlahu na krivý podklad znamená kratšiu životnosť podlahy a to nie o 1, 2 alebo 3 roky. Môže to znamenať, že podlaha ktorá má životnosť 25 rokov, ju má v niektorých extrémoch tak max 5. Na krivom podklade podlaha vŕzga, puká, kolíše sa, nábytok je na krivo, praskajú spoje a to už nikto neopraví.

Takže prvé pravidlo je – rovný povrch s odchýlkou max +/- 2 mm na 2 bm.

Ako sa vyrovnávajú podklady som písal v predchádzajúcom článku zo dňa 3. februára 2015.

Druhým a veľmi dôležitým, predpokladom je pevnosť poteru, alebo podkladu na ktorý sa má lepiť. Toto bohužiaľ stále nemá väčšina stavebníkov zvládnuté. Stále sa opakuje, že na stavbe použijú slabý betón/poter, ktorý už pri menšom šúchaní topánok stráca svoju pevnosť. Jednoducho sa drolí. Tak mi teraz povedzte čo má byť pevnejšie, podrážka topánky alebo betónový poter?
popraskany betonstare lepidlo pod nivelaciou
Aj tu je riešenie a to spevniť poter napríklad epoxidom (tá najlacnejšia alternatíva), alebo preložením špeciálnej tkaniny spojenej s epoxidom a vytvorenie tak novej súvislej vrstvy. To sa už však šplhá do nákladov, ktoré nie sú veľmi príjemné a to len preto, že niekto „podcenil" pevnosť poteru.
A tu je ten zlomový bod, kedy sa určí, či do toho ideme, alebo ostaneme pri suchej pokládke podlahy.

Pokiaľ však je s poterom všetko v poriadku, čo sa na väčšine novostavieb už dnes podarí zvládnuť, tak sa môže montovať.

Tak si to zhrňme.

Nalepená podlaha je pevná, nevŕzga, má vyššiu životnosť, pretože sa dá lepšie brúsiť a celkovo je pri používaní tichá. Padajúce hračky, či iné predmety, nevyvolávajú ten nepríjemný zvonivý zvuk dopadu. Celkový pocit z nalepenej podlahy je veľmi komfortný.

Zdalo by sa, že nalepená podlaha je teda neporovnateľne lepšia oproti plávajúcej, lenže aj tu sú výhody. Plávajúca podlaha má hlavne tri. Za prvé, montáž je rýchlejšia, jednoduchšia a tým pádom o niečo lacnejšia. Za druhé, plávajúca podlaha sa dá v prípade potreby zo spodnej časti zatepliť a to jednoducho zmenou podložky na hrubšiu. Poslednou veľkou výhodou plávajúcej podlahy je možnosť ľahkej demontáže a premiestnenie do iného priestoru, bez poškodenia alebo znehodnotenia.

Toto všetko však musíme vyriešiť ešte pred tým, ako sa drevená podlaha vôbec objedná. A to je našou spoločnou úlohou.

Ondrej Prívara