img privaraPoradí Vám: Ondrej Prívara

+421 910 584 407 opwood@opwood.sk

star podlahaDrevená podlaha potrebuje starostlivosť aby vyzerala dobre. Prečo a ako? Údržba a starostlivosť zabezpečuje hlavne ochranu povrchovej úpravy, krásu a čistotu drevenej podlahy.

Taká dubová podlaha prežije každého z nás, aj keby sme ju neumývali. Nevyzerala by síce pekne, bola by fľakatá, zamazaná, poškriabaná, niekde po pár rokoch zošúchaná laková či olejová vrstva, ale držala by. Pokiaľ by nebola vo vlhkom prostredí, tak prežije takmer všetko.

Ale toto je len pre zaujímavosť. Kto by dnes chcel takú podlahu? Hovorme o čistote, kráse a o tom, ako udržať drevenú podlahu čo najdlhšie v takom stave, aký sa nám páči. Aj 100 ročná podlaha môže vyzerať pri dobrej starostlivosti veľmi dobre, ba až magicky.

V tomto článku sa budeme venovať hlavne olejovaným podlahám. Tie sú najháklivejšie. Lakované dnes necháme na pokoji, pretože ich údržba je sama o sebe jednoduchá.

Pravdepodobne viete, že sú 2 základné typy olejovej povrchovej úpravy. Oleje (oxidatívne oleje) a voskové oleje, ktoré sa dnes volajú hardwax oleje (tvrdé voskové oleje).

V minulosti sa podlahy udržiavali len voskami. Určite ste o tom počuli ak nie aj zažili. Podlaha sa najskôr vyrajbala na mokro kartáčmi a potom sa navoskovala/napastovala. Parkety mali tzv. patinu a riadne to na nich šmýkalo. Vosky ochránili podlahu len na povrchu a aj napriek tomu sa v krátkej dobe (pár dní) opotrebovali. Preto sa musela táto údržba opakovať takmer každý mesiac.

Potom prišlo obdobie olejovania. To bol obrovský krok vpred. Oleje totiž ochraňovali podlahu hlavne z vnútra. Takisto to nebolo to čo poznáme dnes, pretože vtedajšie oleje nevedeli vyschnúť. V podstate len vsiakli. Dnes sú oleje úžasné v tom, že za pár hodín vyschnú. Tá výhoda je v tom, že drevená podlaha je chránená z vnútra a na povrchu ostáva suchá. Olej sa totiž dostane do dreva a vyplní tak voľný priestor medzi bunkami a tým sa povrchovo spevní. Následne olej na povrchu drevenej podlahy vyschne. Aby to však takto fungovalo, prebytočný olej musí byť zotretý. Tento olej poznáme ako oxidatívny.

Pre mňa je toto najobľúbenejšia povrchová úprava drevenej podlahy. Veľmi príjemná na dotyk, teplá, zamatová a voňavá. Zo všetkých povrchových úprav ktoré dnes poznáme (vosky sa už takmer nepoužívajú) oleje, tvrdé voskové oleje a laky, si práve táto vyžaduje najväčšiu starostlivosť. To je jeho jediná nevýhoda. V ostatných vlastnostiach je No. 1.

Takže ako na to?

1. čistenie na sucho:

podlaha cistenie suchoTakúto podlahu čistíme hlavne na sucho. Vysávač je to prvé čo berieme do ruky. Správna hubica so "štetinami" odstráni všetok prach, piesok a pod, pritom nič nepoškriabe. Veľa vysávačov nemá štetiny, ale len nejakú plsť. To nestačí, pretože sa rýchlo zoderie a plasty potom škrabú a škrabú. Aj keď na olejovanej podlahe to tak nevidno ako na lakovanej.

intenzita čistenia: denne

 

 

2 umývanie s dobre vyžmýkaným mopom:

Raz za čas však musíme podlahu zotrieť. Hlavne vtedy, pokiaľ máme na podlahe šmuhy a fľaky. Použime pri tom štandartný postup ako pri inej podlahe. Miesto jari či puru však do vody prilejeme mydlo s vysokým obsahom tuku/oleja no so správnym pH.

podlaha umyvanie mopom Čistiaci prostriedok s nízkym pH (čiže kyslé) rozpúšťa oleje a tým pádom ho vymýva z podlahy. Pokiaľ by ste použili bežný čistič, ktorý má nízke pH, tak olej z drevenej podlahy postupne vymyjete. Správne pH je od 7 do cca 11. Tomuto pH odolávajú oleje dlhodobo. Aby ste mali predstavu, tak taká Coca-Cola má pH 2,5, čo je viac kyslé ako ocot, ktorý má pH 2,9. Z toho vyplýva, že Colou určite neumývajte olejovanú podlahu :).

Aj tu je však rozdiel. Na bežné umývanie najradšej používame mydlo od Osmo a to Wisch Fix, Natural Soap od Woca alebo Clean od Pallmann.

Pokiaľ však potrebujeme podlahu dobre vyčistiť, tak používame najčastejšie Synteko Soap, ktoré dodáva firma Sika alebo Master Soap od Woca. Všetky spomenuté sú však vhodné a nieje potrebné sa držať našej obľúbenosti. Držte sa však správneho pH s dostatočným množstvom pridaného oleja/tuku, proti vysušeniu.

Nebojte sa podlahu utrieť aj lokálne, pokiaľ si to situácia vyžaduje. Ak vznikne fľak, alebo nečistota, tak to hneď zotrite. Aby ste si nemuseli zariediť vodu, tak použite spray/clean (od Osmo, Woca, Synteko atď) a handru, alebo si len kvapnite priamo mydlo na daný fľak a zotrite.

intenzita čistenia: raz za 2 - 4 týždne

 

3. ošetrenie podlahy tzv. Refresherom alebo udržiavací olej:

Toto je taký medzistupeň ošetrovania podlahy. Tiež sa tomu hovorí niečo ako 2 v 1. Refresher vlastne čistí aj dopĺňa olej súčastne.

osetrenie podlahyPostup je podobný ako pri umývaní. Je potrebné najskôr podlahu povysávať a potom umyť/pretrieť refresher-om. Ten sa takisto pridáva do vody, akurát vo väčšom množstve ako mydlo, alebo sa môže použiť aj samostatne - neriedený. Po takomto umytí a ošetrení, by sa podlaha nemala používať 2 - 3 hodiny, aby oleje z refresher-a vsiakli a preschli.

Dobré video na tento postup si pozrite od firmy Pallmann https://youtu.be/08TyMalPzI0

intenzita použitia: raz za 3 mesiace a viac. Tiež záleží od miesta. V spálni to bude možno raz za rok - dva, no na chodbe pri vchodových dverách raz za 3 mesiace alebo častejšie.

 

 


4. ošetrenie olejom:

Raz za čas, keď podlaha na niektorých miestach začína chytať sivé odtiene alebo sú vychodené špinavé chodníky, ktoré sa nedajú umyť, tak ju treba preolejovať. Tu máte 2 možnosti, buď to necháte na profesionálov, alebo si to urobíte sami. Určite to zvládnete, akurát sa pripravte na viac práce. Podľa stupňa opotrebovania budete potrebovať aj adekvátny počet hodín.

Nanasanie olejaPokiaľ ste robili dobre predchádzajúce kroky, tak takáto obnova olejom bude potrebná možno len raz za 3 - 4 roky. Pokiaľ sa predchádzajúce kroky nerobia správne a pravidelne, tak už po roku bude drevená podlaha pýtať svoju dávku oleja. Samozrejme že na chodbe či v kuchyni to bude potrebné robiť častejšie ako v nočnej časti domu/bytu. Výhodou je však to, že sa nemusí vždy robiť celá plocha. Urobíte to len tam, kde je to nutné, ale spravte tú miestnosť už celú, nielen cestičky.

Po ošetrení olejom, nestúpajte na plochu cca 24 hodín a viac. Záleží od výrobcu a od toho, či dobre zotriete prebytočný olej.

Budete potrebovať: vedro, mydlo - soap, mop s mikrovláknami, handry na odstránenie prebytočného oleja (najlepšie plienkové), návleky na topánky (tie čo používame u lekára),

 

Postup:

  • dobre povysávajte
  • poriadne umyte mydlom - soap (viď umývanie bod č. 2)
  • je pravdepodobné, že pokiaľ ste údržbu nerobili dlhšie, tak budete musieť podlahu umyť ešte 2. krát a možno aj 3. krát. Tu platí pravidlo umývania rúk. Keď máte veľmi zašpinené ruky, tak to pravdepodobne nepustí hneď na prvý krát a tak si dáte na ruky mydlo znovu a znovu a znovu, až kým nie sú čisté. Možno použijete aj jemný kartáč.
  • umytú podlahu nechajte dobre vyschnúť, ale skutočne dobre. Pokiaľ vidíte že uschla všetka voda, tak počkajte ešte aspoň 20 minút
  • otvorte ventilačku, zabezpečíte tým rýchlejšie a správne schnutie
  • dajte si návleky na nohy
  • pokvapkajte podlahu olejom a rovnomerne ho rozotrite mopom s mikrovláknami, alebo handrou po celej ploche. Musíte pri tom vidieť, že nejaký olej stále dopĺňate. Nerobte si veľkú plochu na raz, rozdeľte si ju na menšie časti - napr 15 m2. Vtedy sa to bude robiť pohodlne.
  • počkajte cca 15 minút a začnite zotierať prebytočný olej suchou handrou
  • toto zotieranie radšej opakujte. Olej musí byť skutočne dobre zotretý. Ak to neurobíte dostatočne, tak vám bude podlaha ešte dlho lepiť. Tam kde to lepí, ostalo veľa oleja, ktorý nestíha vyschnúť. Ak to urobíte dostatočne (nemusíte tlačiť, len dobre zotrieť), tak aj prechod medzi ošetrenou a neošetrenou izbou, bude vyzerať dobre a neostanú žiadne viditeľné stopy oleja (u nás nazývané prechody).
  • všetky mopy a handry zaveste do prievanu, aby vyschli, alebo ich dajte do igelitového vreca a nalejte dnu vodu. Pozor, olej pri schnutí zvyšuje teplotu, pokiaľ je v uzavretom priestore a hrozí samovznietenie. Preto to vyschnutie handier, po ktorom ich môžete dať do kontajnera, alebo namočenie do vody. Ja radšej dám vyschnúť, pretože potom sú handry zdravotne nezávadné.

Záverečné odporúčanie:

Čistiace a údržbové prostriedky používajte od tej firmy, ktorou máte podlahu naolejovanú. Poraďte sa u dodávateľa.

Verím že vám tieto informácie pomôžu a vaša podlaha bude vyzerať dlhé roky krásne a vy budete mať z toho radosť ako sa patrí :)