Drevo je stavebný materiál taký starý ako ľudstvo samé. Vždy to tak bolo. Až neskôr sa pridala hlina, kameň a železo. Postupne sa pre jeho praktické a príjemné vlastnosti začalo používať aj ako podlaha. Ľudia zistili, že je výborný izolant a tak začali vyrábať prvé drevené podlahy, ktoré mali podobu skôr poskladanej kôry, lístia a pod..
Od obdobia, kedy vynašli píly na vodný pohon, začala skutočná expanzia v spracovaní dreva a stále častejšie sa drevené podlahy objavovali v domácnostiach. Najskôr len ako narezané dosky a neskôr ukladané do rôznych vzorov, ktoré sa do dnes zachovali v pôvodných tvaroch, možné vidieť v kaštieľoch, hradoch alebo zámkoch. Obyčajní ľudia boli vďační aj za smrekové podlahy, zväčša plné hŕč, no svoj účel plnili. Bolo im teplo od nôh a to pomáhalo vytvoriť príjemnú klímu v ich domovoch.
Od vtedy prešli drevené podlahy veľkými zmenami a to v spôsobe pripevňovania o podlahu, povrchovej úpravy lakovaním, olejovaním, voskovaním alebo spôsobmi spájania.
Spôsoby spájania
Všetky podlahy, ako keramické dlažby alebo drevené parkety, sú tak súčasťou domu alebo bytu od dávnych čias a však touto umelo uponáhľanou dobou sme sa dostali do zvláštnych nezvyčajností, kedy sa dom rozdeľuje na niekoľko etáp výstavby. Už to nieje jednoducho dom, ktorý treba postaviť. Teraz máme hrubú stavbu, holostavbu a v tom najlepšom prípade hotovú stavbu („dom na kľúč“). Ak skutočne chceme postaviť dom alebo byt v ktorom budeme bývať, tak jeho súčasťou musia byť podlahy či chceme alebo nie. A preto je potrebné skutočne dobre plánovať čo a ako nielen ohľadne tehál, kúrenia, strechy ale aj podláh. Ak sa to necháva na poslednú chvíľu tak to často končí inak ako by sme chceli. To prinúti siahnuť po lacnejších alternatívach, čo samozrejme nedokáže nahradiť neopakovateľnú atmosféru skutočného teplého dreva.
Zaujímavosti o dubovej podlahe
Dubová podlaha je jednoznačne najobľúbenejšia krytina na podlahy. Dub je dokonca celosvetovo TOP drevina, ktorá sa na tento účel najviac používa. Je to vďaka jeho vlastnostiam. Pevnosť, tvrdosť, húževnatosť, dobrá stálosť dubovej podlahy ale aj jeho schopnosť vytvárať neutrálne elektrostatické prostredie, ho priam predurčuje ako ideálnu drevenú podlahu pre alergikov. Dubové podlahy sa niekoľko 10 ročí používali aj vo výrobných fabrikách, kde sú tieto vlastnosti dôležité. Dnes sú síce nahrádzené modernými cementovými, keramickými, epoxidovými alebo vinylovým podlahami. Stále sa však, sem tam aj v takýchto priestoroch, nanovo uplatňujú.
Viete, je na ňu možné položiť ťažký stroj, ťahať po nej palety, neustále niečím zaťažovať, občas na ňu niečo vyliať a ona to všetko vydrží. Nezačne praskať, rozsýpať sa alebo inak rozkladať. A poiaľ by bola ťažko poškodená, tak sa jednoducho prebrúsi - lokálne.
Nehovoriac o tom, že drevená dubová podlaha je 100% recyklovateľná. A farebnosť? Akú len chcete!
https://www.opwood.sk/o-drevenych-podlahach#sigProId8441afa859