Charakteristická vôňa dreva, teplého a jemného na dotyk, vyhriatom slnkom vie úžasne pohladiť naše zmysly. Atmosféra, ktorá sa z dreva priam valí, je plná energie a pripomína skôr koncert sláčikového kvarteta ako len podlahu. Drevo na terase je plné romantiky, pohody, kľudu a takmer každý kto sa po takej podlahe prejde alebo strávi na nej pár chvíľ popíjaním čo i len jednej šálky kávy, má silnú chuť vrátiť sa. Drevená terasa robí silný dojem a preto by väčšina ľudí chcela mať aspoň kúsok z nej.

Je pravdou, že stále viac a viac rastie na popularite a jej čas postupne prichádza. Cenová dostupnosť je lepšia ako kedykoľvek pred tým a to je dobrý dôvod nad uvažovaní o tej vlastnej.

V minulosti sme na Slovensku využívali hlavne domáce dreviny ako smrek, dub, jaseň alebo agát no už pár rokov sa ponuka rozšírila o tropické dreviny ako bangkirai, massaranduba, tatajuba, badi, merbau, kapur, cumaru, ipe, teak a ďalšie. Vďaka svojmu pôvodu a miestu kde rastú, sa tieto dreviny vyznačujú fantastickými vlastnosťami – vysokou odolnosťou voči drevokaznému hmyzu, hubám a poveternostným podmienkam či už je teplo, mráz, dážď alebo sneh. Niektoré z týchto stromov rastú až niekoľko 100 rokov a pôda ktorá ich vyživuje im dodáva vysokú pružnosť, pevnosť a tvrdosť, ktorá sa pohybuje od 650 až do 1150 kg/m3. Vďaka tomu dokáže robiť drevená terasa radosť viac ako 50 rokov.

Jedinou, esteticky nežiaducou vlastnosťou dreva je postupné vyplavovanie prirodzeného farbiva. Pôsobením slnka, vody a mrazu získava drevo postupne strieborno-sivú patinu. Platí to aj pre exotické dreviny. Pre udržanie prirodzenej farby sa preto doporučuje použiť olej a to bezfarebný, alebo s pigmentom a to aspoň 2 krát ročne.

Rôzne profily terasových dosiek:

terasove profily 001 mterasove profily 002 m

Technické informácie exotických drevín pre exteriér a interiér:

pdfbadi.pdf

pdfbangkirai.pdf

pdfcumaru.pdf

pdfipe.pdf

pdfmassaranduba.pdf

pdfmerbau.pdf

pdfmerbau1.pdf

pdftatajuba.pdf

pdfteak.pdf

mam zaujem tlacitko