3. februára 2015

vadí!

Pri stavbe vášho bývania nikomu nič neodpustite, obzvlášť keď sa pripravuje základ na dom, alebo pod podlahy.
Ak Vás čaká rekonštrukcia, alebo príprava podkladu pod podlahy, tak si dajte veľký pozor na rovinu. Rovina totiž priamo ovplyvňuje životnosť podlahy. Dnes máme pomôcky, s ktorými ďaleko ľahšie dosiahneme takmer ideálnu rovinu, ako pred 20 timi rokmi. Je zaujímavé, že pred 100 – 200 rokmi, už remeselníci toto vedeli urobiť a dokázali vyrovnať podklad tak, že položená gulička v strede miestnosti ostala stáť. A nepotrebovali ani laser.


Pokiaľ staviate nový dom či byt, tak je to jednoduchšie. Dodržať rovinu pri potere už zvládne väčšina firiem. Pokiaľ však prerábate starší dom, tak nie je vždy možné použiť mokrý proces, čiže poter. Zvlášť v staršom bytovom dome. Práve tam sa veľmi často objavujú suché násypy, na ktorých je položená hobra (starý typ drevovláknitej hrubej dosky) a na nej poukladané drevené parkety.

Tu sú minimálne tri spôsoby ako to vyriešiť.

1. Všetko vyhodiť a doplniť násyp, ktorý sa vyrovná do roviny. Naň položiť OSB dosky (drevoštiepky) s perom a drážkou v dvoch vrstvách, pričom horná sa skrutkuje do spodnej.

2. Úplne všetko vyhodiť, vytvoriť drevený rošt do roviny, medzi hranoly dať izoláciu, na ne parozábranu a na vrch naskrutkovať jednu vrstvu OSB dosiek s perom a drážkou. Pozor, OSB doska musí byť hrubšia ako podlaha, ktorú na ňu budete montovať. Samozrejme je potrebné dodržať správny rozostup hranolov, čo je zväčša 35 – 50 cm. Pri veľkých medzerách sa horná vrstva prehýba, čo znižuje životnosť podlahy.3.

Toto je najrýchlejší spôsob, ako dať podlahu do roviny. Takto viete dokonca prepojiť rôzne výšky podlahy do jednej roviny. Na obrázku je práve jeden taký príklad, kde každá zo 4 izieb mala inú výšku. Po konečnej montáži nikto nevie, okrem majiteľov a nás, aký bol pôvodný stav.


Alebo je tu ešte ďalšia možnosť.

3. Úplne všetko vyhodiť a vyrovnať podklad betónovým poterom. Tu je jedna nevýhoda a to doba schnutia. Veľmi záleží od počasia, no môže to trvať 3 - 5 mesiacov. Pokiaľ je poter v poriadku, (pevný, rovný a hladký) tak môžete montovať priamo naň. Pokiaľ sú tam však nerovnosti, alebo poter vykazuje známky nižšej pevnosti, tak je potrebné vyrovnávať niveláciou, prípadne inak spevňovať poter (epoxidom a pod.).

Preto sa nebojte pri kontrole zobrať dlhú vodováhu a vyskúšať rovinu poteru, alebo uložených hranolov. Aj pre nás platí, že ako si pripravíme základy, tak sa nám bude montovať, alebo „ako si ustelieme, tak budeme spať".

Niekedy sa stane, že sa naši montážnici pýtajú medzi sebou, či to takto môže byť , či to stačí. Už si vedia dať odpoveď aj bezo mňa. „Nestačí" a tak to radšej urobia správne.

Divoké obdobie rýchleho stavania od začiatku 70 rokov, staré remeslo pokazilo. Dnes sa chvalabohu postupne a veľmi opatrne vracia späť. Dnes si ľudia opäť začínajú dávať pozor, kto im danú prácu urobí. Pokiaľ by každý, kto robí remeslo musel prejsť prísnymi skúškami, tak by tu ostalo len 15 – 20 % zo všetkých. Ostatní by mali šancu začať znovu po poriadnom preškolení a certifikovaní.

Veta „to je dobre" už začína slušným a poctivým ľuďom prekážať. Teší ma to, pretože konečne začínajú dostávať priestor poctiví remeselníci, ktorí si vážia svoju prácu a urobia všetko preto, aby bola práca na 100%.

S pozdravom,
Ondrej Prívara