img privaraPoradí Vám: Ondrej Prívara

+421 910 584 407 opwood@opwood.sk

nizka vlhkost vzduchuUrčite ste sa počuli informáciu, čo dokáže v dome vysoká alebo nízka vlhkosť. Má to tak silný vplyv, že to priamo ovplyvňuje podlahy, nábytok, kvety a určite život ako taký.


Už ste sa niekedy ráno zobudili s podráždeným hrdlom, a pritom ste neboli nachladnutý? Je to ten pocit ťažkého pregĺgania. Vysušená sliznica alebo pokožka, únava, dokonca bolesti hlavy. Toto spôsobuje veľmi suchý vzduch. Človek to vie nahradiť pitným režimom. Kvety, ako tak, zvýšenou dávkou závlahy, ale čo ostatné?

Ale aké je optimum? Správne je 45 - 55% vlhkosti vzduchu. To je vlhkosť pri ktorej sa nešíria plesne, pri ktorej sa veľmi dobre dýcha, ráno sa zobúdzate svieži, alergici nemajú problémy, drevené podlahy alebo nábytok sú „šťastné" a hudobné nástroje sa nerozladia. Predlžuje sa tak životnosť všetkého, čo v takomto prostredí prebýva.

Máme tu však jeden dôležitý bod. Väčšinou sa pri montáži v novostavbe stretávame s tým, že vlhkosť v dome sa pri pokládke pohybuje okolo 50 – 55%. Je to logické, pretože stavba je čerstvá a nie je vysušená. Všetko je v poriadku. Potom však príde studená zima a začne sa s vykurovaním. Toto okamžite spôsobí pokles vlhkosti, bežne aj pod 30%. Všetko v dome, alebo byte trpí, vrátane obyvateľov.

Takto vyzerá drevená podlaha keď je v byte, či dome veľmi sucho a v druhom obrázku je znázornená správna vlhkosť, vysoká vlhkosť alebo veľmi nízka vlhkosť.Vetranie pritom nepomáha, pretože v zime klesne vonkajšia vlhkosť aj na 20% a menej.

nizka vlhkost vzduchu

vlhkost a drevena podlaha 2

Tak čo pomáha?

  • Varenie
  • Sušenie bielizne
  • Otvorená kúpeľňa po sprchovaní a pod.

Ale to by ste museli variť denne aspoň 3 polievky, vyvesiť aspoň 2 práčky, pretože potrebujete dostať do ovzdušia cca 2 – 3 litre vody denne na priemerný dom. To je dosť náročné dosiahnuť len varením alebo sušením.

Brilantným riešením je zabudovaná vzduchotechnika, tiež nazývaná rekuperácia, ktorá dokáže zvlhčovať priestor podľa nastavenia. No väčšina z nás túto možnosť nemá.

V našom prípade sú veľkým pomocníkom zvlhčovače vzduchu. Teraz trošku pomáham firmám ktoré ich predávajú, ale píšem o tom, pretože je to skutočne potrebné.

Pozor, teplý vzduch je hladný po vlhkosti, takže pokiaľ kúrite na viac ako 21 st. C, potreba dovlhčovať priestor sa rapídne zvyšuje. Chladnejší vzduch, pod 20 st. C, je „najedený" a už toľko vlhkosti „nespapá", takže je ho ľahké dovlhčiť.

Základné pravidlo:

Ak máte v dome viac ako 21 st. C, radšej si kúpte zvlhčovač.
Ak máte menej ako 21 st. C, mohlo by stačiť varenie polievky a vyvesenie bielizne :o)

Pre istotu si však kúpte jednoduchý merač vlhkosti za pár EUR a budete vedieť presne, ako na tom ste.