Nebojte sa dať drevo na podlahové kúrenie. Je veľa mýtov a poloprávd o tom, čo „môžete alebo nemôžete“ dať na podlahové vykurovanie ako krytinu.

Určite platí pravidlo že čím menší tepelný odpor krytina má, tak tým rýchlejšie cez ňu teplo prejde. No už menej ľudí hovorí o tom, že po vypnutí kúrenia je tento typ podlahy studený. Prikladá sa veľká dôležitosť len obdobiu, kedy je podlahové kúrenie zapnuté. Tu by mala byť rovnováha aj na obdobie, kedy je kúrenie vypnuté.

podlahove novNa severe Slovenska sa kúri od 7 – 8 mesiacov a na juhu od 5 – 7, čiže takmer polovicu ročného obdobia podlahu nevykurujeme. Drevená podlaha je pocitovo na dotyk teplá aj po vypnutí kúrenia. A toto je veľmi dôležitý fakt. Je takisto pravda, že teplo cez drevenú podlahu prejde pomalšie ako cez keramickú, takže nábeh tepla príde neskôr, no teplo sa nestratí a po vypnutí ostáva drevená podlaha dlhšie teplá ako keramická.

V zásade platí, že celoplošne lepiť podlahu je lepšie ako ju len položiť na sucho (zámkový spoj). Pri lepení je prechod tepla lepšie zabezpečený priamym spojením s betónovým poterom v ktorom je kúrenie zabudované. Tento spôsob montáže takisto zvyšuje životnosť podlahy a to v niektorých prípadoch 2 a viac násobne. Pri pokládke na sucho vzniká medzi drevenou podlahou a poterom vzduchová medzera a tá je sama o sebe izolantom.

Lepenie drevenej podlahy celoplošne vám dovoľuje ísť do hrúbky 15 mm, pretože tepelný odpor je v závislosti od použitej dreviny v priemere 0,10 m2K/W. Dvojvrstvové podlahy v hrúbke 10 mm majú tepelný odpor cca 0,08 - 0,09 m2 K/W, 12 mm hrubé drevené dubové 3 vrstvové podlahy majú tepelný odpor cca 0,08 m2K/W a 14 - 15 mm hrubé podlahy cca 0,10 - 0,14 m2 K/W. Norma hovorí že tepelný odpor podláh nesmie prekročiť hodnotu 0,17 m2 K/W, aby bolo kúrenie efektívne. Z našich skúseností je podlaha do hrúbky 15 mm bezproblémová no musí byť celoplošne nalepená.

Dnes už výrobcovia upravili techniku výroby tak, že vedia vyrobiť aj 22 mm hrubú podlahu, ktorá je na podlahovom vykurovaní efektívna. Je nutné však použiť základ z brezovej preglejky, na ktorej je nalepená dubový masív. Napríklad pri 19 mm hrubej podlahe na brezovej preglejke, nám výrobca udáva tepelný odpor R = 0,11 m2 K/W. Samozrejme, že tieto podlahy sú na výrobu najnákladnejšie, ale to je z dôvodu ich vysokej kvality a úžitkovej hodnoty. Vyššia cena však stojí za hodnotu, ktorú tieto podlahy ponúkajú.

Pozor, ak chcete použiť drevo na podlahové kúrenie, musí to byť viacvrstvová podlaha. Celomasívna podlaha je vhodná len v malých rozmeroch ako je napr. avangard (15x20x300mm). Drevo totiž pri vyšších teplotných rozdieloch veľmi pracuje. Podlahové vykurovanie drevo presušuje, keďže je s ním takmer priamo spojené. Pokiaľ však predsa patríte k úplným nadšencom celomasívnej podlahy, tak podlahové kúrenie ustojí len MERBAU a TEAK. Tu však platí určité obmedzenie ohľadne rozmerov. Z praktických skúseností je vhodná maximálna hrúbka 15 mm a šírka 120 mm. Horná hranica vykúrenia podlahy nesmie prekročiť 25st. C, čo je cca 35 st. voda vychádzajúca z kotla. Je pravda, že takáto teplota na kúrenie bohato stačí.