Aby bola podlaha „vo forme“ po dlhé roky, mala by dostať, čo potrebuje. Čo teda potrebujú, dnes také populárne, drevené podlahy?

Lakovanie je najpoužívanejšou povrchovou úpravou drevených podláh. Odolnosť a životnosť podlahy pritom vo veľkej miere závisí práve od kvality laku – od toho, ako dlho a ako dobre dokáže drevo chrániť proti vplyvom vlhkosti, vtláčaniu a oteru. Lak však musí byť nielen dostatočne tvrdý, aby podlahu chránil pred poškodením, ale zároveň aj elastický, aby odolal rozmerovým zmenám dreva, ktoré spôsobujú zmeny klimatických podmienok. Drevené plávajúce podlahy sa obyčajne dodávajú už s hotovou povrchovou úpravou, pričom väčšina z nich je lakovaná s 3 – 8 vrstvami vytvrdzovanými pomocou UV žiarenia. Výsledkom je mimoriadne odolná nášľapná vrstva. Výhodou je tiež to, že po podlahe môžete hneď po položení chodiť.

voskyMasívne parkety a palubovky sa lakujú až po položení – najskôr sa brúsia v niekoľkých fázach (postupne od hrubého po jemné brúsenie), potom sa nanesie tmel a opäť brúsia a až nakoniec sa nanesie niekoľko vrstiev bezfarebného laku (základný a po prebrúsení jedna alebo viac vrstiev vrchného laku). Keďže lak dokáže zvýrazniť nielen krásu, ale aj chyby drevenej podlahy, sú rovnako dôležité obidve fázy postupu – ako brúsenie, tak aj lakovanie. Lak treba vyberať nielen podľa vzhľadu (matný, polomatný alebo lesklý), ale aj podľa vlastností – rôzne laky sú určené na rôzne typy podláh aj rôznu intenzitu a spôsob používania. V obytných priestoroch sa používajú najmä laky na vodnej báze – sú bezpečnejšie a lepšie pre zdravie obyvateľov domu, ako aj pre životné prostredie. Sú bez zápachu a ich výhodou je rýchle schnutie a jednoduché nanášanie. Lakované podlahy sú odolné a ľahko sa udržiavajú. Túto povrchovú úpravu však na dreve vidieť aj cítiť na dotyk. Preto zástancovia „čistej prírody“ dávajú prednosť olejovaným alebo voskovaným podlahám.

paletyOleje a vosky

palety Vytvárajú vysokú ochranu v niektorých prípadoch účinnejšiu než je lak, pretože sa vpíja do dreva a neostáva len na povrchu. Toto je potrebné hlavne v kúpeľniach, kde sa drevené podlahy ošetrujú hlavne olejom a potrebujú hĺbkovú ochranu proti vlhkosti.

Pokiaľ sa rozhodnete pre olej, tak ste pre priamy kontakt s teplým drevom, kde olej neizoluje vrchnou vrstvou tak ako lak. Vytvorí len zamatový povrch, ktorý pripomína skôr dokonale vybrúsenú a vyleštenú podlahu. Preto je dotyk s drevom stále teplý a príjemný. Olejovanú podlahu ocenia hlavne rodiny s malými deťmi a milovníci zvierat. Škrabance sú totiž menej viditeľné a pokiaľ vzniknú, tak je oprava jednoduchá a dá sa urobiť lokálne. Veľkou výhodou sú rôzne farebné variácie, vďaka čomu je ľahké prispôsobiť odtieň podlahy presným predstavám klienta.

Pracujeme hlavne so značkami Woca (Dánsko), Osmo (Nemecko), Pall-man (Nemecko), ktorí sú lídrami a po úprave týmito olejmi je možné užívať drevené podlahy už na druhý deň.

Olejovaná podlaha má jedinú „nevýhodu“, nakoľko je ju potrebné olejovať ešte 2. krát po nejakom čase (1 – 2 roky), pretože olej do dreva vsakuje postupne. Týmto sa jej odolnosť však výrazne predĺži a ďalšie olejovanie prichádza až po ďaleko dlhšom čase, zväčša súčasne s ďalším maľovaním interiéru.

Na trhu pre drevené podlahy je však ďalšia alternatíva a tou sú "voskové oleje". Voskové oleje spájajú výhody lakovaných aj olejovaných podláh. Vosk obsiahnutý v týchto produktoch, totiž vytvorí na drevenej podlahe ochrannú vrstvu, ktorá predlžuje jej životnosť. Olej ochráni drevenú podlahu na cca 2 - 5 rokov s tým, že je potrebné ho dopĺňať. Tvrdý voskový olej ochráni podlahu na 5 - 10 rokov a lak na cca 15 - 20 rokov. Dôležité je vedieť, že pri olejoch alebo voskových olejoch, je možné ľahko opravovať škrabance, kdežto pri laku nie.