Podlahu pravidelne vysávajte alebo za­metajte. Veľké upratovanie robte maximálne raz do týždňa. Rozliate škvrny sa snažte čo naj­rýchlejšie odstrániť. Toto samozrejme platí aj o vyliatej vode. K vchodovým dverám umiestnite rohože, aby zachytávali piesok a jem­ný štrk z topánok. Rohože a ko­berčeky použite aj pri vstupoch z terasy a balkónov.

Používajte pod kolieskové stoličky ochranné priesvitné podložky. Takisto používajte pod nohy stoličiek a nábytku samolepiace plstenné podložky. Takto zabránite priamemu treniu dreva o drevo, čím sa podlaha najrýchlejšie opotrebúva.

Udržiavajte stálu vlhkosť medzi vykurovacími obdobiami vo všetkých miestnostiach. Zabezpečíte to hlavne vetraním, prípadne zvlhčovaním. Vetraním odstránite prebytočnú vlhkosť a zvlhčovačom dodáte chýbajúcu vlhkosť. Ak ste si nie istý správnosťou vlhkosti, zakúpte si domáci vlhkomer (ceny od 18,-EUR) a držte sa medzi 50 - 60%.

Ako ošetrovať podlahu?

Stále platí pravidlo, čím menej vody tým lepšie. Keď už príde na to, že musíte použiť vodu, tak mop alebo handru veľmi dobre vyžmýkajte. Keď voda, ktorou umývate podlahu, uschne do 1 - 2 minút, tak sa nemusíte ničoho obávať. Toto platí pri olejovaných aj lakovaných podlahách.

Pri olejovaných podlahách je potrebné čas od času použiť vhodné prípravky. Toto sú niektoré z nich.

osmo original wisch fixOSMO Wisch-Fix na drevené olejované podlahy je prostriedok pre každodenné čistenie akýchkoľvek olejovaných drevených podláh, ktoré je zložené zo 100% prírodných zložiek obohatených rastlinnými olejmi, a tak každým používaním zlepšujete ochranu drevených podláh. Riedi sa vodou v pomere 25 ml na 5 l teplej vody. V preklade to znamená, že na 1 liter vlaťnej vody použijete 1 vrchnáčik z flaše prípravku.osmo voskova udrzbaOSMO Vosková údržba a čistiaci prostriedok – slúži k intenzívnemu čisteniu a ošetrovaniu drevených podláh ošetrených tvrdým voskovým olejom, voskom alebo čistým podlahovým olejom a to vo vnútorných priestoroch. Je vhodný aj pre lakované povrchy, korkové, PVC, prípadne mramorové aj keramické podlahy. Výborne odstraňuje mastnotu, špinu a väčšie nečistoty.Prostriedok čistí a regeneruje zároveň.